Malowanie wałkiem
Wałek malarski wydaje się być najbardziej poręcznym i uniwersalnym narzędziem do malowania ścian. Ostateczny efekt malowania zależy w bardzo dużym stopniu od jakości wybranej farby, gdyż sama czynność jest niezwykle prosta, warto jednak zwrócić uwagę na kilka czynników, mających duży wpływ na to by farba została rozprowadzona równomiernie, a końcowy efekt był znakomity.
1) Grunt - jakie ma znaczenie?
To, czy farba będzie równą, cienką warstwą pokrywała powierzchnię ścian, tworząc piękną, jednorodną powłokę, zależy w dużej mierze od podłoża. Właściwe przygotowanie polega na naprawie ubytków oraz pokryciu gruntem. Dzięki temu wyrównana zostaje chłonność ścian na całej jej powierzchni, co jest gwarancją właściwej aplikacji farby.
Grunt dzięki zawartym w nim specjalnym dodatkom niweluje ewentualne różnice w fakturze i barwie ścian. Jest to szczególnie istotne po reperacji uszkodzeń na ich powierzchni. Grunt nakładamy grubą warstwą za pomocą wałka, co jest możliwe dzięki specjalnym komponentom zawartym w jego recepturze. Preparat ten wnika w podłoże, dzięki czemu staje się ono jednorodne, poprawia się także przyczepność podłoża, co zmniejsza zużycie farby nawierzchniowej, a tym samym znacznie redukuje koszty remontu.
2) Właściwy dobór wałka to podstawa osiągnięcia sukcesu.
Przyczyną powstawania smug podczas malowania może być niewłaściwy dobór wałka. Rozróżniamy wałki o trzech długościach włosia, a wybór właściwego zależy od rodzaju powierzchni, jaka ma być pomalowana. Wałkiem o krótkim włosiu (6-10mm) malujemy ściany gładkie, np.: gładzie gipsowe. Wałki o średniej długości włosia (13-15mm) przeznaczone są do malowania tradycyjnych tynków mineralnych oraz tapet strukturalnych. Narzędzia o długim włosiu (19-30mm) najlepiej malują powierzchnie chropowate jak ściany z cegły czy betonu lub tynki strukturalne.
Kolejnymi istotnymi czynnikami przy wyborze wałka są wielkość i materiał, z jakiego został on wykonany. Spotykamy wałki wykonane z tworzyw sztucznych lub naturalnych, z weluru, sznurka, futra lub gąbki. Wybór powinien być dostosowany do rodzaju farby, jaką planujemy malować. Do farb wodorozcieńczalnych najlepiej wybrać wałek z mikrofibry, do farb lateksowych i dyspersyjnych ze sznurka, a do olejnych - z gąbki. Wałki wełniane, akrylowe i welurowe zazwyczaj stosuje się do farb rozpuszczalnikowych. Producenci farb znając właściwości swoich produktów, proponują narzędzia, za pomocą których najlepiej rozprowadzą się one po powierzchni, dlatego najlepiej jest zapoznać się z informacją zawartą na opakowaniu. Ostatni parametr-wielkość wałka- dobieramy w zależności od wielkości powierzchni, jaką chcemy pomalować oraz tak, aby był po prosu poręczny. Przy malowaniu dużych powierzchni lepiej jest wybrać wałek szeroki i gruby, przy mniejszych lub bardziej skomplikowanych -mniejszy.
3) Prowadzenie wałka też ma znaczenie.
Nowy wałek może podczas malowania pozostawiać na ścianie fabryczne resztki runa i tym samym szpecić efekt naszych starań. Przed rozpoczęciem prac dobrze jest więc wałek namoczyć w wodzie i mocno odwirować. Niekiedy stosuje się też metodę „na sucho”, oklejając włosie taśmą samoprzylepną. Chodzi o to, by dokładnie usunąć ewentualne luźne elementy. Malując, należy zanurzyć wałek w farbie tylko do wysokości jego runa i odcisnąć na kratce lub w kuwecie obracając w obu kierunkach. Podczas malowania prowadzimy wałek delikatnie, nie przyciskając narzędzia zbyt mocno do powierzchni.
Każdorazowo nabieramy podobną ilość farby i nakładamy ją, wykonując długie ruchy góra-dół. Zbyt małe ilości farby oraz chaotyczne ruchy wałka to jedne z najczęstszych przyczyn powstawania smug na powierzchni ścian.
Uwzględniając, podczas malowania, powyższe wskazówki mamy gwarancję, iż pomalowana przez nas ściana będzie zachwycała jednolitym kolorem i nieskazitelną strukturą.
W pracy wałkiem wprowadzamy również nowe technologie. Wprowadzamy użycie wałków ciśnieniowych oraz wałków elektrycznych TurboRoll i W3500KIT firmy Wagner.
Oba rozwiązania to najszybszy sposób na malowanie wałkiem. W przypadku wałka TurboRoll silnik z zasilaniem akumulatorowym pompuje farbę bezpośrednio z oryginalnego opakowania do zintegrowanego z wałkiem zbiornika. Wystarczy nacisnąć przycisk. Spędzisz mniej czasu na malowaniu i jeszcze mniej na sprzątaniu. Bateria wystarcza na około 40 l farby, co w zupełności wystarczy na remont nawet całego mieszkania. TurboRoll to odpowiednie również do malowania elewacji.
Urządzenie W3500KIT to wysokowydajny elektryczny wałek do farb W 3500 Kit, to nowość z firmy WAGNER. Farba doprowadzana jest przez pompę bezpośrednio z oryginalnego opakowania do zasilanego od wewnątrz wałka. Dzięki dużej wydajności pompy i długiemu wężowi można szybko zakończyć malowanie nawet dużych powierzchni. Do urządzenia dołączone są dodatkowe, przydatne elementy wyposażenia: zapasowy wkład wałka, przedłużacz do wysokich ścian i sufitów oraz adapter ułatwiający czyszczenie.
Wałki ciśnieniowe z wewnętrznym zasilaniem zostały zaprojektowane ze specjalną troską o profesjonalną, wielkoprodukcyjną aplikację farby. Mechanizm aplikacji farby jest faktycznie ślimakiem, który wirując poprzez długość zespołu głowicy, równomiernie dystrybuuje farbę do wszystkich punktów pokrywy (futerka) wałka. Jest to narzędzie dające operatorowi możliwość poświęcenia większej ilości czasu na aplikację farby, bez ciężkiego nabierania farby i równomiernego jej rozkładania. Dla wielkoskalowych aplikacji farby, gdzie natrysk jest niepraktyczny. Lekki, mocny i zaprojektowany dla komfortu wałek ciśnieniowy z wewnętrznym zasilaniem zawiera sztywny drążek i unikalny mechanizm dystrybucji farby.